Starostlivosť o ratanový nábytok

mar 7, 2019 | Ratanový nábytok, Záhradný nábytok

Starostlivosť o ratanový nábytok

mar 7, 2019 | Ratanový nábytok, Záhradný nábytok

Obdobie leta je s istotou jedným z najkrajších, z celého roka. Človeka to prirodzene ťahá von na teplé slnečné lúče, na záhradu, terasu či balkón. Taktiež je to obdobie dlhých večerných grilovačiek, posedeniach pri víne alebo aj spoločných večerí strávených v obklopení našej rodiny či priateľov. Avšak na to, aby sme si, skutočne užili tieto príjemné chvíle, je záhradný nábytok, posedenie nevyhnutnou záležitosťou. Ako ale vybrať ten správny a na čo dbať?

Prírodný či umelý ratanový nábytok?

Skôr sa než pustíme do samotného výberu záhradného nábytku, je na mieste položiť si otázku, aký druh ratanu uprednostňujeme. Ponúkajú sa nám dve možnosti, a to prírodný a umelý ratan.

Výhody a nevýhody prírodného ratanu

Ten prírodný je typický svojimi oblými tvarmi a veľmi dobrou ohybnosťou, no veľkou nevýhodou je, najmä pre ľudí žijúcich v krajinách ako Slovensko, náchylnosť na časté zmeny počasia, preto je vhodnou voľbou do zimných záhrad. Taktiež nutno podotknúť, že jeho cena je o poznanie vyššia.

Prečo umelý ratan?

Naopak umelý ratan je tou najpopulárnejšou a najčastejšou voľbou materiálu pre záhradné sedacie súpravy a nábytok vo všeobecnosti. Okrem toho, že pôsobí moderným a elegantným dojmom, je aj cenovo dostupný.

ratanový nábytok

Záhrady ratanový set, Obsor (279€) – kliknite na obrázok.

Medzi jeho ďalšie pozitívne vlastnosti môžeme zaradiť veľmi dlhú životnosť, odolnosť voči vode a poveternostným vplyvom, k tomu všetkému je veľmi praktický a nenáročný z hľadiska údržby. Je tou najvhodnejšou voľbou do prostredia záhrad, terás či balkónov.

Údržba prírodného ratanu

Pri výbere a kúpe záhradného nábytku je veľmi dôležité uvedomiť si, že prírodný ratan je veľmi citlivý materiál. Vyžaduje si veľkú starostlivosť počas celého roka. Leto, respektíve teplo mu vyhovuje oveľa viac ako nižšie teploty, a preto by mal byť počas zimného obdobia uskladnený v interiéri.

Výplet, teda samotné vlákna môžu postupom času slabnúť, čiže sa odporúča ich pravidelne natierať ľanovým alebo citrónovým olejom. Zabezpečí sa tak ohybnosť a zvýši odolnosť nábytku. V prípade, ak vidíte, že je ratan nasiaknutý vodou, priveľmi ho nezaťažujte! Môže dôjsť k ohnutiu s trvalými následkami.

Údržba umelého ratanu

Záhradné sety z umelého ratanu sú tou najvhodnejšou voľbou, takmer vo všetkých smeroch. Čo sa týka údržby a čistenia, ide, skutočne o veľmi jednoduchý proces. Postačí Vám voda, saponát alebo hocijaký čistiaci prostriedok, handra, miska či kýbeľ a následne ich bežným spôsobom umyjete.

ratanový nábytok

ZÁHRADNÝ SET, GETON (189€) – KLIKNITE NA OBRÁZOK.

Na záver čistenia ich opláchnite čistou vodou a ratanový nábytok nechajte vyschnúť na priamom slnku.

Údržba vankúšov a čalúnenia

Dostávame sa k poslednej časti a ňou sú vankúše na sedenie. O nich vo všeobecnosti platí, že sú veľmi citlivé na vlhkosť a s ňou spojené, preto sa ich snažte držať v suchu. Ak sa Vám náhodou prihodí, že ich zabudnete odložiť a premoknú na daždi, pokúste sa ich riadne vysušiť, alebo vyhľadajte odbornú pomoc na vyčistenie. Malá rada na záver – ak chcete predísť vzniku plesní alebo napadnutiu hmyzom, postriekajte čalúnenie bielym octom. Zaručene to pomôže!

ratanový nábytok

Záhrady ratanový set, Meriz (369€) – kliknite na obrázok.

Ratanový záhradný nábytok je bezpochyby tou najlepšou voľbou, ktorú môžete učiniť. Okrem toho, že pôsobí elegantne a moderne, Vám skvelo poslúži pri spoločne strávených chvíľach s rodinnou či priateľmi.

Do pozornosti Vám dávame pestrú ponuku ratanového záhradného nábytku, ktorú nájdete po kliknutí TU.

Neprehliadnite

KOMENTÁRE

Komentáre

1 komentár

  1. Peter

    Taktiež máme ratanový nábytok

    Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nezmeškajte nič nové!

Prihláste sa na odber noviniek od NajTovar a buďte o všetkom informovaný ako prvý.

Sledujte NajTovar!

O nás

Náš blog najtovar.sk sa snaží poskytnúť čitateľom možnosť inšpirovať sa v oblasti bytového dizajnu či zariaďovania príbytku, ale aj pomoc pri výbere nábytku a doplnkov. Odkazy na produkty v našich článkoch smerujú len na spoločnosti s niekoľko ročnou pôsobnosťou a maximálnou dôveryhodnosťou.

Partneri