Starostlivosť o koženú sedačku

2 mája, 2019 | Sedačky, Starostlivosť o sedačku

Starostlivosť o koženú sedačku

2 mája, 2019 | Sedačky, Starostlivosť o sedačku

Poznáte to. Zariaďujete si váš príbytok, vyberáte doň rôzne kusy nábytku, doplnkov, drobností a pod vplyvom pozitívnych emócii si neuvedomíte kopec vecí. Prídete na ne až doma, poprípade v momente, keď už je neskoro. Mnohým nepríjemnostiam sa však dá ľahko predísť, častokrát stačia len preventívne opatrenia. Ale čo taká kožená sedačka? Hovorí sa, že kožená sedačka nie je kúpa, ale investícia, ktorá vám pri pravidelnej starostlivosti vydrží pokojne aj 30 rokov! Avšak, čo všetko treba zabezpečiť a čomu sa vyvarovať? Ak uvažujete nad kúpou koženej sedačky, nepriehladnite tento bohatý výber za skvelé ceny, ktorý zobrazíte po kliknutí TU.

Na čo si dať pozor?

Ešte predtým, než sa dostaneme k samotnému ošetrovaniu a čisteniu, sme si pre vás pripravili niekoľko užitočných rád, ktorými eliminujete mnoho rizík. Poďme na to!

#1 Teplo

Neumiestňujte koženú sedačku blízko akéhokoľvek zdroju tepla, či už sa jedná o radiátor, kúrenie alebo krb. Vysoká teplota jej rozhodne neprospieva, no taktiež znižuje samotnú životnosť. Aby sa predišlo škode, minimálna odporúčaná vzdialenosť je 50 centimetrov.

#2 Slnečné lúče

Pozor na slnečné lúče! Popraskaná či vyblednutá koža je nočná mora každého majiteľa sedacej súpravy. Zatiahnúť rolety či závesy odporúčame najmä počas teplých letných dní.

#3 Pot

Pot možno charakterizovať ako veľkého nepriateľa. Okrem toho, že pôsobí agresívne, práve v lete môže na koži zanechať trvalé následky v podobe škvŕn.

#4 Dodržujte vzdialenosť

Dodržujte vzdialenosť! Kožená sedačka potrebuje dýchať, najmä preto sa odporúča ponechať medzeru medzi stenou a operadlom minimálne 30 centimetrov.

#5 Farebné produkty

Dávajte si veľký pozor na farebné odevné produkty, ktoré zvyknú púštať farbu. Jedná sa najmä o prehoz či prikrývku, ale aj oblečenie! Nikto predsa nechce mať červený fľak na novej bielej koženej sedačke, no nie?

#6 Ostré predmety

Snažte sa ju chrániť pred ostrými predmetmi, ale aj domácimi miláčikmi, ktorí by ju mohli poškodiť. Oprava čalúnenia koženej sedačky je výrazne drahšia, než pri tých látkových.

Starostlivosť a čistenie

Dostávame sa k ďalšej rovnako podstatnej časti a ňou je samotná starostlivosť a čistenie koženej sedačky. Ako postupovať a na čo nezabudnúť?

#1 Impregnácia

Impregnácia – rozhodne nikoho by nemalo prekvapiť, že začíname práve týmto bodom. Práve impregnácia je vo svete kožených sedačiek nevyhnutnou záležitosťou. Okrem toho, že výrazne zvýšuje životnosť sedacej súpravy, ju taktiež chráni pred vyblednutím, mechanickým poškodením, ale aj popraskaním. Impregnovať sa odporúča ihneď po zákúpení sedačky a následne v polročných intervaloch. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Impregnáciu naneste na kožu a nechajte niekoľko hodín pôsobiť, aby sa dostatočne vsiakla. Následne celú sedačku poutierajte do sucha. Avšak, dajte si veľký pozor pri výbere a používajte výhradne špeciálne prostriedky na to určené.

#2 Čistenie

Nezabúdajte na čistenie! Poviete si:“Aká to už je len rada…“, ale skutočne je to veľmi dôležité. Budete k tomu potrebovať jemnú kefku na odstránenie nečistôt, aplikačne hubky, útierky – najlepšie tie z mikrovlákna a čistiacu emulziu, výhradne pre kožený povrch.

#3 Údržba

Aj keď sa jedná o drobnosť a banalitu, pretrite, aspoň raz do týždňa, povrch koženej sedačky vlhkou handričkou. Nepoužívajte však mydlo! To by mohlo kožu vysušiť a následne zničiť.

#4 Vysávanie

Nebojte sa použiť vysávač – aspoň raz do týždňa. Ideálne však je, ak máte k dispozícií hubicu spoločne s kefou, alebo vysávač špecializovaný na tzv. vlhké vysávanie.

#5 Otestovanie prípravkov

Predtým, než použijete akýkoľvek chemický prípravok, otestujte ho na tej časti sedačky, ktorá nie je viditeľná, napríklad na zadnej strane. Predsalen, istota je istota.

#6 Bez alkoholu

Vyvarujte sa čistiacim prostriedkom s obsahom alkoholu – nie je to dobrý nápad. Kožená sedačka je veľmi citlivá, a teda môže dôjsť k výraznemu poškodeniu, ako popraskanie či tvorbe škvŕn.

#7 Žiadny olej

Aj keď sa vám môže zdať, že koža sedacej súpravy už nie je taká ako bývala a chceli by ste jej dodať lesk, rozhodne nepoužívajte olej, už vôbec nie ten olivový. Skutočne.

#8 Reagujte!

Každému sa predsa môže niečo vyliať a rovnako sa stáva, že sa niečo vyleje aj na koženú sedačku. Ak sa už tak udeje, utrite kožu, čo najskôr. Mnoho ľudí si povie, čo by sa tak mohlo stať, je to predsa koža. Lenže tá môže za takýchto okolností veľmi ľahko popraskať. Tak a sme na konci. Snáď vám naše rady a tipy prišli vhod. V prípade, ak sme na niečo zabudli, neváhajte nám napísať komentár. Bohatú ponuku kožených sedacích súprav za skvelé ceny nájdete po kliknutí TU.

Neprehliadnite

Starostlivosť o ratanový nábytok

Obdobie leta je s istotou jedným z najkrajších, z celého roka. Človeka to prirodzene ťahá von na teplé slnečné lúče, na záhradu, terasu či balkón. Taktiež je to obdobie dlhých večerných grilovačiek…

Zen štýl – o čo vlastne ide?

Zen štýl sa pomaly ale isto dostáva do popredia a začína sa ním inšpirovať čoraz viac ľudí. Pravdaže, nie je sa čomu diviť. V japonskom jazyku nájdeme pri tomto slove synonymá ako harmónia či meditácia, no pri…

Šatníková skriňa? Žiadny problém!

Šatník radíme medzi neoddeliteľné súčasti priestoru spálne a taktiež je to kus nábytku, ktorý nám bude slúžiť dlhší čas. Avšak, ako si vybrať ten správny, aby sme s ním boli spokojní aj o niekoľko rokov? Prinášame…

Lacná posteľ – na čo si dať pozor?

Základom zdravého života je bezpochyby, pokojný a ničím nerušený spánok. Kvalitný matrac je jeho nevyhnutnou podmienkou, rovnako tak, ako aj samotná posteľ  a to niekedy môžete stáť…

Záhradný nábytok z ratanu

V predchádzajúcom článku sme si uvideli niekoľko dôvodov, prečo je ratan tým najvhodnejším materiálom pri kúpe záhradného nábytku, taktiež sme Vám poskytli niekoľko rád a tipov, ako sa starať…

Výber sedacej súpravy

Sedacia súprava je základným prvkom každej obývačky. Taktiež je to kúsok, ktorý Vám bude slúžiť dlhšiu dobu, preto by ste jej výber rozhodne nemali zanedbať. Pripravili sme pre Vás niekoľko dôležitých rád a…

Detská izba pre začínajúceho školáka

Počas obdobia, v ktorom vaša ratolesť začína chodiť do školy, nastáva veľa zmien. Z priestoru detskej izby, ktorá sprvoti slúžila najmä ako miesto pre zábavu,  hry a oddych sa z časti stane študentská izba, ktorá plnohodnotne…

Máte balkón? Využite to naplno!

Ak aj vy patríte k šťastlivcom, ktorých byt či dom disponuje balkónom, rozhodne by ste sa mali zamyslieť na jeho využitím! Balkón totižto ponúka, skutočne mnoho možností, ako z neho spraviť prekrásne miesto na oddych či príjemné…

Malá spálňa? S nami to zvládnete!

Túžili ste aj vy po veľkej, priestrannej spálni, no dispozície Vášho bytu nie sú zrovna ideálne? Už nemusíte ďalej zúfať. Pripravili sme pre Vás niekoľko užitočných rád a tipov, ako jednoducho opticky zväčšiť…

Výber konferenčného stolíka

Konferenčný stolík je akousi samozrejmosťou, čo sa obývacej miestnosti týka. Okrem estetického má najmä praktické využitie, či už pri servírovaní nápojov alebo rôznych jedál. Na výber je ich, skutočne mnoho, no ako si vybrať ten…

KOMENTÁRE

Komentáre

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nezmeškajte nič nové!

Prihláste sa na odber noviniek od NajTovar a buďte o všetkom informovaný ako prvý.

Sledujte NajTovar!

O nás

Náš blog najtovar.sk sa snaží poskytnúť čitateľom možnosť inšpirovať sa v oblasti bytového dizajnu či zariaďovania príbytku, ale aj pomoc pri výbere nábytku a doplnkov. Odkazy na produkty v našich článkoch smerujú len na spoločnosti s niekoľko ročnou pôsobnosťou a maximálnou dôveryhodnosťou.

Partneri